BAYRAK, DÜŞTÜĞÜ YERDEN KALKAR

Anadolu Vakfı, Karaman Temsilciliğinin bu ay konuğu Özer Ravanoğlu Bey' di.

   1938 Silifke doğumlu Özer Ravanoğlu; İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu, çeşitli devlet kademelerinde görev yapmış, 1980 yılına kadar aktif siyasette bulunmuş,1994 yılından bu yanaTürk Cumhuriyetleri'nde hizmet vermiştir. Ötüken Yayınları'nın kurucuları arasında yer alan Özer Ravanoğlu'nun, Doğudan Batıya Hikayeler, Tanrı Dağı'nın Gözyaşları adlı eserleri vardır.

   Özer Ravanoğlu, yaptığı sohbette, Anadolu'dan Orta Asya' ya bir ufuk turu çizmiştir.

   Müslümanların haline bakarak Müslümanlıktan vazgeçmemek; Türklerin haline bakarak Türklükten vazgeçmemek şiarımız olmalı. İslam dünyası , Türklük coğrafyası bizleri, lider Türkiye'yi bekliyor.

   Hayf Park'ta müslümanların bir toplantısı yapılıyor. Rusların Afganistan'ı işgal ettiği tarihlerde. Kalabalığın içinde bir kişiye sorulur:

   Arap mısın?

   Hayır , Türküm.

   Çık , konuş .

   İngilizcem yeterli değil.

   Olmaz, bu Türklerin hakkı, "Bayrak düştüğü yerden kalkar. demişler.

   Değerli arkadaşlar, biz bu kıymeti bilmiyoruz. Amerika, Rusya, herkes biliyor. Bir ayağa kalkarsak rehber ülke, lider ülke olacağız.

   Bir milletin iki düşmanı olur. Biri içeriden, diğeri dışarıdan. Tehlikeli olan içeridendir. Buna dikkat edilmesi gerekir. Güçlü Türkiye'ye hepimizin ihtiyacı var. Bütün Türk Cumhuriyetleri, soydaşlarımız bizi bekliyor. Camileri dolduran kardeşlerimiz hep 30 yaşın altında. İlgi, hizmet bekliyorlar.

   Şamdan Batur hikayesi var. Kırgız Beyi İstanbul'a gelmiş. Hacca gidecek. Prensipleri, Halife'yle cuma namazı kılmadan Hicaz'a gitmezler. Sultan Abdülhamit veya temsilcisi bir beraat vermişler. Beratını konusu, Şamdan Batur' un Hicaz demiryoluna 2000 altın bağışlaması. Tayyip Bey, Kırgızistan'a geldiğinde küçük torunu beraati teslim etti.

   Değerli dostlar, bütün dindaşlarımız, soydaşlarımız bizi bekliyor. Kısacası " Bir bayrak , rüzgar bekliyor."

 

Fotoğraf Galerisi: