Dostlar Çorum İftarında Buluştu


Vakfımızın Çorum İl Temsilciliği 04 Haziran 2018 Pazartesi Akşamı İftar Yemeği Verdi. Bölge illerden de katılımların olduğu iftar buluşması, iftardan sonra yapılan konuşmalarla bir Bölge Toplantısı niteliği haline geldi.

İftar Yemeğine Ankara’dan Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hayrullah BAŞER, Genel Sekreter Mehmet Öztürk, Samsun İlini temsilen Prof. Dr. Halis ÖLMEZ ve eşleri ile Amasya’yı temsilen İsmail Hakkı ÇITTIR, Edib Ahmet CEYLAN İbrahim Usta ve Nejdet Çağıl Yozgat ilini temsilen Mustafa KABATAŞ, Nurettin ÇİÇEK, Mustafa Yalçın ve Celalettin Aslan, Yozgat’ın Aydıncık ilçesinden Seyfettin Şimşek, Sıddık Aydıntepe, Yozgat Çekerek ilçesinden Ahmet Kızıldağ, Musa Köse, Davut Kızıldağ, Kırıkkale’den Erol Gürol eşi ve çocukları, Çorum Osmancık’tan Av. Bekir YAZICI, eşi ve çocukları ve Kazım GÜÇLÜ katılmışlardır.    

Ayrıca Çorum Merkez ve ilçelerinden vakıf dostlarının katıldığı iftar davetine Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Hilmi DEMİR, Prof. Dr. Kâşif Hamdi OKUR katılmışlardır.

İftar Yemeğinin sponsorluğunu ise;  Çorum Şubesi il sekreteri ve iş adamı Mustafa Ayhan YÜRÜYEN üstlenmiştir. İftar Buluşması Prof. Dr. Kaşif Hamdi OKUR ve Prof. Dr. Hilmi Demir’in konuşmaları ile devam etti.

Yapılan konuşmalarda; Ülkemiz ve İslam coğrafyasında yaşanan olayların siyasi, dini etnik ve mezhebi etkileri analiz edilerek, Hanefi Maturidi geleneği ve Ehl-i Sünnet geleneğinin kuşatıcı ve kucaklayıcı özelliğinin çatışmaların panzehiri olduğu vurgusu yapıldı. Radikalizm, şiddet kültürü ve terör ilişkisi üzerinden İslam dünyasının her bakımdan bölünmüşlüğünün meydana getirdiği sorunların çözümünün, medeniyetimizin yeniden ihya ve inşası ile mümkün olacağı vurgulandı.

 

Bu anlamda Ay Yayınlarının “Medeniyet Serisi” olarak 8 kitap projesinin vakıf desteğinde devem ettirildiği, Akaid, Hadis ve Sünnet Anlayışımız, İmam-ı Azam Ebu Hanife ve İmam-ı Maturidi, Fıkhın Kaynakları isimli eserlerin kitap olarak yayınlandığı, diğerlerinin ise en kısa sürede tamamlanacağı belirtildi. Basılan ve hazırlık aşamasında olan eserlerin değişik dillerde de yayınlanacağı belirtildi.

Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Hayrullah BAŞER ise; “Vakıf çalışmaları hakkında bilgi vererek, Türkiye ve İslam dünyasının içinde bulunduğu şartlar sorumluluğumuzu kat kat artırmıştır. Medeniyetimizin yeniden ihya ve inşası yolundaki çalışmalarımızla uzun ince bir yola girdik. Bütün Anadolu’yu ve Balkanları dolaşarak kadim dostlarımıza ulaştık. İnsan kaynaklarımızı güncelledik. Günümüz dünyasında 1980’lere kadar devam eden “Gelenek Dönemi” günahı ile sevabı ile bitmiştir. Devir “İslam Dünyasının İnşası” devridir. Hep birlikte imkân ve kabiliyetlerimizi birleştirerek bu medeniyet yolunda hizmete ve mücadeleye devam etmemiz gerekir.” dedi

Onur Tavukçuluk tesislerinde planlanan İftar Daveti, geç vakitlere kadar yapılan çay sohbetlerinin ardından sona ermiştir.

 

 

Fotoğraf Galerisi: