Ara

Son Eklenenler


05/01/2021

DOÇ. DR. ATALAY… Devamı

29/12/2020

PROF. DR. KAŞİF… Devamı

22/12/2020

DR. OSMAN ARSLAN… Devamı

15/12/2020

ANADOLU SÖYLEŞİLERİ SOHBETİ Devamı

08/12/2020

Anadolu Söyleşileri -… Devamı

01/12/2020

Anadolu Söyleşileri Prof.… Devamı

2019 Geleneksel Sevgi Toplumu Kış Buluşması Ayaş Prestij Termal Otelde Yapıldı!

10/07/2020

Vakfımızca düzenlenen Geleneksel Sevgi Toplumu Kış Buluşması Ayaş Termal Prestij Otelde yapıldı. Birinci gün katılımcı Vakıf dostlarıyla tanışma programı düzenlendi. Tanışma esnasında Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Hayrullah BAŞER kısa bir konuşma yaparak; Katılımcılara hoş geldiniz dedi, düşünmeden, konuşmadan yapamayız, bugün konuşup tanışacağız, diyerek sözlerini şöyle sürdürdü;

Geleneksel kış buluşması tertipliyoruz, ekonomik şartlarımıza uygun imkânlar oluşturarak bir araya geliyoruz, davetimize icabet ederek buraya kadar gelen tüm arkadaşlarımıza, dostlarımıza teşekkür ediyorum. Yayın konusunda birçok Üniversite mensubu akademisyenle çalışmalarımızı yürütüyoruz. Çalışmalarımızda şu gelenek, bu gelenek değil, ümmet ve millet esas alınmalıdır. Medeniyet Serisi olarak altı adet yayımlanan eserleri on beş adede çıkarmak için gayret ediyoruz. Bunlar; İslam ve Tasavvuf, İslam ve Sanat, İslam ve Felsefe, İmam-ı Şafii, İmam-ı Eş ’ari ve buna benzer Ehl-i Sünnet çizgisi içerisindeki âlimlerimizi de yayımlayacağız, diyerek sözlerini tamamladı. İkinci gün Avukat Necati CEYLAN tarafından  “İnsan Haklarının Korunmasında STK’ların Rolü” başlıklı bir sunum gerçekleştirildi. Necati CEYLAN konuşmasında; Uluslar Arası Af Örgütü’nün emperyalizmin

sömürü kurumu olduğunu, insanın Allah’ın yeryüzündeki halifesi olduğundan bahisle, insan haklarının insandan ayrılamayacağını, insan hak ve hukukunun korunmasının bizim için bir yükümlülük olduğunu belirtti. İnsanların eşit olduklarını Veda Hutbesinde Hz. Peygamberin beyan ettiğini, dini, ırkı, dili, kanaati ne olursa olsun, insanların inanma, düşünme, mülkiyet hakkının koruma altına alınması gerektiğini, tüm haksızlıklara karşı mücadele etmemizin bir görev olduğunu söyleyen CEYLAN, günümüzde insan hakları STK’larda vücut bulmakta ve bazı problemlerin STK’lar vasıtasıyla çözüldüğünü belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü; STK’ların amacı doğrultusunda çalışması gerekmektedir. İhtiyaca göre siyasi kuruluşlarla da iş birliği yapabilmelidir.

15 Temmuz’da yargıya ve STK’lara karşı bir güven sarsılması yaşandı bu durum halen devam ediyor. Yurt içinde problemlerimiz olduğu gibi, yurt dışında da bizden yardım bekleniyor, problemlerin çözümü konusunda STK’lar olarak üzerimize düşen görevleri yapmalıyız diyerek sözlerini tamamladı.

Vakıf Başkanı Hayrullah BAŞER kapanış konuşmasında; İslam âleminin durumuna değinerek, neden tam istediğimiz olmuyor?  İslam âleminde ritüeller var, işin özü yok, dünyada Müslümanların yaşadığı sıkıntının nedeni Huntington’un dediği gibi Medeniyet Kavgasıdır. Batı üretiyor, biz tüketiyoruz. Onların çizdiği çerçevede hareket ediyoruz. Çözüm, İslam Medeniyetinin yeniden ihya ve inşası iledir. Medeniyet mücadelesinde toplumu işin içine çekmemiz, el ele medeniyetimizi yeniden inşa etmemiz en önemli görevimizdir.

İlim bizim rehberimiz olmalı, doğruları alıp yanlışları elemeliyiz. Toplum barışı için, “ehli kıble tekfir edilemez” prensibini kendimize rehber edinmeliyiz. Rüya, ilham ve keşif gibi şeylerin bilgi kaynağı olamayacağını belirten BAŞER, Vahiy ve Risalet ışığında yolumuza yürümeliyiz, diyerek sözlerini tamamladı.

Whatsapp

Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı

© Copyright 2020

İletişim Bilgilerimiz