Ara

Son Eklenenler


08/05/2021

Mehmet Çiçek Anadolu… Devamı

02/05/2021

Prof. Dr. Hilmi… Devamı

25/04/2021

Prof. Dr. Cağfer… Devamı

25/04/2021

ANSET YÖNETİMİ ŞAİRLER… Devamı

18/04/2021

Prof. Dr. Celal… Devamı

11/04/2021

Prof. Dr. Kaşif… Devamı

2019 YILI FAALİYET RAPORU

09/07/2020

İçindekiler

I.  İSTİŞARE, PLANLAMA VE KARAR TOPLANTILARI 2

1.  YÖNETİM KURULU TOPLANTILARI 2

2.  MÜTEVELLİ HEYET TOPLANTILARI 2

3.  DANIŞMA MECLİSİ ÇALIŞMALARI 2

4.  ORTAK SÖYLEM VE İSTİŞARE KURULU TOPLANTILARI 3

5.  İL VE BÖLGE TOPLANTILARI 3

II.     SANAT VE EDEBİYAT TOPLULUĞU ÇALIŞMALARI 5

III.    EĞİTİM ÇALIŞMALARI 5

IV.   KURUL VE KOMİSYON ÇALIŞMALARI 5

1.  Bilim Kurulları Tarafından Gerçekleştirilen Çalışmalar. 5

2.  Yayın Kurulu Çalışmaları 6

3.  Gençlik Kolları Komisyonu. 6

4.  Kadın Kolları komisyonu. 8

5.  Sosyal faaliyetler Komisyonu. 8

V.     İŞLETME VE İŞTİRAKLERİMİZDE YÜRÜTÜLEN FAALİYETLER.. 9

VI.   SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI İŞBİRLİĞİNDE YÜRÜTÜLEN FAALİYETLER.. 9

VII.  KURBAN BAĞIŞI 10

VIII. EĞİTİM BURSLARI 10

IX.   ŞUBE VE TEMSİLCİLİK ÇALIŞMALARI: 10

Bir eğitim, ahlak ve medeniyet hareketidir olarak 1990 yılında kurulan Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı; 2019 Faaliyet döneminde de amaç ve hedeflerine ulaşmak için hazırladığı Stratejik Eylem Planına bağlı kalarak, köklü mazisi ve binlerce gönüllüsünün sevgi, saygı ve sempatisi ve Stratejik Yönetim anlayışı ile çalışmaların yürütmüştür.

Yönetim Kurulumuz de çalışmalarını planlı şekilde yürütme gayreti içinde olmuştur.

 

2019 yılında gerçekleştirilen Faaliyetlerimiz ana başlıklar itibariyle aşağıda sunulmaktadır.
I.İSTİŞARE, PLANLAMA VE KARAR TOPLANTILARI
 
1.YÖNETİM KURULU TOPLANTILARI
Yönetim Kurulumuz, kurumsal yapısı ile istişareye dayalı toplantılarını, her hafta salı günleri düzenli bir şekilde yaparak belirlediği gündem konularını müzakere ederek karara bağlamıştır.
Toplantılarımız,  zaman zaman komisyon başkan ve üyeleri ile yönetim ve denetim kurulu yedek üyelerinin de katılımı ile  “Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısı” şeklinde gerçekleştirilmiştir.
Ayrıca yönetim kurulumuz genişletilmiş yönetim kurulu toplantılarının bazılarını da Ankara’da bulunan mütevelli üyeleri, komisyon ve kurullarda bulunan üyelerimiz ve vakıf gönüllülerinin katılımı ile daha geniş bir şekilde ve genellikle kahvaltılı toplantıar olarak da yapılmıştır. Bu toplantılar, bilgilendirme, istişare ve görüş alışverişi şeklinde gerçekleşmiştir.
 
2. MÜTEVELLİ HEYET TOPLANTILARI
Vakfımız karar organı Mütevelli Heyeti, yönetim kurulumuzun belirlediği gündem ve çağrısı ile 2018 Faaliyetlerinin değerlendirildiği olağan birinci toplantısını 20 Nisan 2019 tarihide yaparak gündemindeki konuları görüşerek karara bağlamıştır.
Mütevelli Heyeti ikinci olağan toplantısını da 2020 yılı bütçesi ile gündemindeki diğer konuları 21 Aralık 2019 tarihinde yaparak karara bağlamıştır.
 
3.DANIŞMA MECLİSİ ÇALIŞMALARI
İstişare organı olarak Faaliyet gösteren Danışma Meclisi 7. Olağan toplantını 16 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilmiştir. “Medeniyetimizin İnşasında Sanat ve Edebiyatın Rolü ve Önemi” konulu özel gündem ile gerçekleştirilen toplantıda hazırlanan öneriler 20 Nisan 2020 tarihinde yapılan Mütevelli toplantısında görüşülerek karara bağlanmıştır. Vakfımızın “Sanat ve Edebiyat Topluluğu” Danışma Meclisimizin bu toplantısında belirlemiş olduğu öneriler çerçevesinde kurulmuştur.
 
4.ORTAK SÖYLEM VE İSTİŞARE KURULU TOPLANTILARI
15 Kişiden oluşan Ortak Söylem ve İstişare Kurulu ayda bir yaptığı toplantılarla Ülkemiz ve gönül coğrafyamızda yaşanan güncel gelişmeleri değerlendirerek, varılan sonuçları vakfın yayın organı Ana Haber internet gazetesinin yorum ve analiz bölümünde yayınlanmıştır.
 
5.İL VE BÖLGE TOPLANTILARI
1. Mütevelli üyemiz Ali Boğa’nın başkanlığını yaptığı ve organize ettiği Muğla ili Seydikmer ilçesi Beşkaza Boğalar Yaylası’nda 03-04 Ağustos 2019 Tarihinde yapılan “21. Uluslararası seydikemer Beşkaza yaylaları Boğalar Yörük Türkmen Kültür Şöleni”ne Yönetim Kurulu Başkanı Hayrullah Başer, Başkan Vekili Şazeli Çügen, Genel Başkan Yardımcısı Raif Ak ve Genel Müdür Ali Ay’dan oluşan bir heyetle, katıldık ve bu vesile ile Afyon, Burdur, Gölhisar, Muğla, Denizli’ de temsilcilik Yöneticilerimiz ve vakıf dostları ile toplantılar yapılmıştır.
2. Emekli Müsteşar Fatih Acar’ın daveti ile Yönetim Kurulu Bölge Toplantısı 6-8 Aralık 2019 tarihinde Samsun ili, Ladik ilçesinde yapıldı. Toplantıya Merkez Yönetim Kurulu üyeleri, eşleri, Vakfın Samsun Temsilciliğinden yöneticiler ve bölgeden vakıf dostları dostları ve eşleriyle birlikte katılmıştır. Vakıf Başkanı Hayrullah BAŞER vakıf çalışmaları ile ilgili, Mehmet Karabacak da Samsun’daki çalışmaları hakkında bilgi verdi. Daha sonra Ali Ay, Kerem Altun, Adnan Yıldırım, Abidin Memili, Mevlüt Ayhan, Erol Gürol, Akif Aslan, Necati Kırış, Kadir Yıldırım, Zülfikir Kabakçı, Prof.Dr. Halis Ölmez, Bülent Acar, Ertan Kabataş ve son olarak Fatih Acar sırasıyla söz alarak görüş ve düşüncelerini dile getirdiler. Ayrıca bir minibüsle Lâdik gezisi yapıldı, bölgenin tarihi, doğal yerleri gezildi.
3. İftar Buluşmaları;
Ramazan ayı vesilesiyle, şube ve temsilciliklerimizin organize ettiği iftar programlarına genel merkezden görevlendirilen heyetler katılarak, yapılan etkinler yanında vakıf çalışmaları da değerlendirilmiştir.
a.) Konya Şubesi tarafından 11.05.2019 tarihinde organize edilen iftar proğramına vakıf yönetim Kurulu başkanı Hayrullah Başer, Kerem Altun, Ali Ay ve …. Katıdılar. Özkaymak otelde verilen iftar yemeğine vakıf dostlarının aile, çocuklar, torunlar ve özellikle üniversşte gençlerinin yoğun katılımı çekiciydi. 

b.) İstanbul Pendik Temsilciliği "Güzel birşey yapmalı" sloganıyla kuruluşundan bu güne geçen 8 ay gibi kısa bir sürede, birçok hayır hizmetinde bulunarak, 18 Mayıs 2019 tarihinde ilk iftarında gönül dostlarını bir araya getirdiği iftar programına vakfımızın yönetim kurulu başkanı Hayrullah BAŞER katılmıştır.

c.) Kayseri Şubesinin 18.05.2019 tarihinde  düzenlediği iftar programına Genel Merkezden Yönetim kurulu adına Başkan Vekili Şazeli Çügen, Başkan Yardımcısı Raif AK, Mütevelli Üyesi Av. Ali Aydın, Genel Müdür Ali AY katıldılar. Ayrca Kayseri Gönüllü Kültür Teşekkülleri Başkanı Ahmet TAŞ, Diyanet-Sen Başkanı İrfan Kaşıkcıoğlu, Mazlumder Sekreteri Erol Ünlü, Çağan Grubu Başkanı Dursun Çağan, Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Menderes Gürkan, Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Eyüp Gercekçioğlu ve çok sayıda Vakıf dostu davetli katılmışlardır.

d.) Bursa Temsilcilik Başkanı Hasan GÜNAY ve Emekli Müsteşar Fatih ACAR’ın organize ettiği ve MÜSİAD’ın tesislerinde 22.05.2019 tarihinde ev sahipliğini MÜSİAD Bursa İl Başkanı Mustafa GÜRSES’in yaptığı yaptığı İftar katılanlar programın kalitesini artırdı. İftara Ankara’dan Vakfın Yönetim Kurulu Başkanı Av. Hayrullah BAŞER, Başkan Vekili Şazeli ÇÜGEN, Mütevelli Üyeleri Av. Mahmut ÖZBAY, Hüseyin AYAZ, Eskişehir’den Mütevelli Üyesi ve Emekli Vali Kadir ÇALIŞICI ile Eskişehir Şeker Fabrikası Müdürü Ekrem MEYDANLI katıldı.

e.) Samsun İl Temsilciliğinin düzenlediği iftar programı 25.05.2019 tarihinde  19 Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hoşkadem Tesislerinde yapıldı. İftar Yemeğine Ankara’dan Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı Yönetim Kurulu başkanı Hayrullah BAŞER, Başkan Yardımcısı Raif AK, Mütevelli Üyeleri Av. Mahmut ÖZBAY, Hüseyin AYAZ katıldı. . İftar Yemeğine komşu illerinden Amasya ilini temsilen İsmail Hakkı ÇITTIR, Edib Ahmet CEYLAN, İbrahim USTA, Mehmet ACAR ve Ragıp KURT katıldılar. Çorum ilini temsilen Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr.Kâşif Hamdi OKUR, Turgut ŞAHİN, Uğur KÜÇÜK, Ayhan YÜRÜYEN, İbrahim DAMAR, İlyas DAMAR ve Nurettin DAMAR katılmışlardır. Ordu ilini temsilen; Recep AZAKLI, Sebahattin ÖZTÜRK, Avni KARAKUŞ, Durmuş ZOR katılmışlardır. İftar programı, Prof. Dr. Kaşİf Hamdi OKUR  “İnsanların üzerine öyle bir zaman gelecek ki, dininin gereklerini yerine getirme konusunda sabırlı/dirençli davranıp Müslümanca yaşayan kimse, avucunda ateş tutan kimse gibi olacaktır.”(Tirmizî, Fiten,73; Ebu Davud, Melahim,17) hadisini merkeze alan bir konuşma yaptı.

f.) Adana Temsilciliğinin 29.05.2019 tarihinde düzenlediği iftar programına vakıf yönetim kurulu başkanı Hayrullah BAŞER, Yönetim Kurulu üyesi Adnan Yıldırım, Akif Arslan, Genel Müdürü Ali Ay, STK temsilcileri ve çok sayıda vakıf dostu ve Osmaniye şubesi yönetim kurulu üyeleri katılmışlardır.

g.) Karaman Temsilciliğinin 30.05.2019 tarihinde düzenlediği İftar programına, Vakfın yönetim kurulu Başkanı Hayrullah BAŞER, Yönetim Kurulu Üyeleri Adnan Yıldırım, Akif Arslan, Genel Müdürü Ali Ay, Karaman Vali yardımcısı Hacı İbrahim TÜRKOĞLU, Karaman Sanayici İşadamları Derneği Başkanı Kemal BOYNUKALIN, Ziraat Odası Başkan'ı  Mehmet Bayram, Karamanlılar şair ve yazarlardan Mestan Karabacak, Hikmet Elitaş, Ulvi Emre, Osman Nuri Koçak, Ahmet MISIRLIOĞLU, Yusuf YILDIRIM, Hasan ÖZÜNAL, Bülent SAYGILI, Ömer KARAYUMAK ve Vakıf dostları katıldı. Ayrıca dostlarımıza  Prof.Dr. Kaşif Hamdi Okur'un İLM-İ HAL kitabı hediye edilmiştir. İftar yemeğinin ardından Vakıf Karaman Temsilci Başkanı Kamil AKBAŞ, iftar yemeğine katılan davetlilere teşekkür etti. 

h.) Anadolu Hukuk Bürosu’nun ev sahipliğinde vakfımızın düzenlediği  Hukukçularla İftar Buluşması 24.05.2019 TEDAŞ Misafirhanesi Sosyal Tesislerinde yapılmıştır. İftar programında Hukuk camiasının önde gelen isimleri bir araya geldi. Anadolu Hukuk Bürosu’nun organize ettiği iftar programına Eski Adalet bakanı ve Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca, Yüksek Seçim Kurulu başkanı Sadi Güven, Yargıtay ve Danıştay Başkan ve üyelerinden oluşan çok sayıda hukukçu davetli katılmıştır.
İftardan sonra Sayın Cemil Çiçek siyasi hayatında yaşadığı ve bildiği tecrübelerinden orijinal örnekler anlatarak günümüz sorunlarına ışık tutacak devlet yönetiminde olması lazım gelen önemli ilkelerden söz etti. Başta siyasetçiler olmak üzere ülke için kafa yoran, çalışan insanların en azından yakın tarihimizi bilmeleri gerektiğini, yaşanmış acı tatlı tecrübelerin bilinmesi halinde, yeni sorunların çözümünde ve yaşanmasında aydınlatıcı olacağını, tarihin tekerrür etmemesi için tarihi bilmenin önemine işaret ettiği verimli bir sohbet gerçekleştirdi. Daha sonra katılımcılar sıra ile söz alarak, açılan sohbet konusu çerçevesinde görüş ve düşüncelerini belirttiler. Hemen hemen bütün davetlilerin söz alarak katkı sunduğu iftar sohbeti, çok verimli ve yararlı olduğundan bahisle memnuniyet ifade ettiler.
II.SANAT VE EDEBİYAT TOPLULUĞU ÇALIŞMALARI
Sanat Ve Edebiyat Topluluğu Ülkemizin sanat edebiyat alanında isim yapmış önemli uzman şahsiyetleri buluşturmak, sanat faaliyetlerini koordine etmek, yürütmek ve yeni edebiyatçı ve sanatçıların yetiştirilmesine rehberlik edecek çalışmalar yapmak üzere oluşturulmuş bir kuruldur.
Bu kurul Yönetim Kurulunun 29 Ocak 2019 tarihinde yayımlanan yönergesi ve 75 Üyesi ile faaliyete geçmiştir.
Sanat ve Edebiyat Topluluğu” ilk olağan toplantısını 20 Nisan 2020 tarihinde danışma Meclisi ile birlikte yaparak  “Medeniyetimizin İnşasında Sanat ve Edebiyatın Rolü ve Önemi” konulu özel bir oturumla gerçekleştirmiştir.
III.EĞİTİM ÇALIŞMALARI

Eğitim çalışmaları formatında 2019 yılı içinde konferans, seminer ve atölye çalışmaları olarak gerçekleştirilen başlıca eğitim faaliyetleri şunlardır:

 1. Konferanslar ve Konulu Sohbetler;
 1.  23.02.2019 Tarihinde Doç. Dr. Erkin Emet’in “21. yy.’ın İnsanlık Dramı Doğu Türkistan’daki Ceza Kampları konulu konferansı”,
 2. 09.02.2019 Tarihinde Dr. Oğuzhan Bilgin’in ‘’Türkiye’de Kültürel ve Ekonomik İktidar’’ konulu konferansı,
 3. 13 Şubat 2019 tarihinden başlamak üzere beş hafta süreyle her Çarşamba saat: 18.30 da Başkan Vekili Şazeli ÇÜGEN tarafından “Medeniyet Okumaları”,
 4. Her Perşembe Dr. Öğretm Üyesi İsmail Cansız hocanın yönetiminde üniversiteli gençlerle “tarih okumaları”,
 5. Her Perşembe Av. Şahin Kosdik yönetiminde Hukuk Fakültesi öğrencileri ile Pratik Hukuk sohbetleri,
 6. Her Perşembe Şahin Kosdik yönetiminde Kur’an Meali ve tefsir okumaları,
 7. Her Perşembe Kadın kolları tarafından organize edilen Meal, Siyer ve İlmuhal okumaları,
 8. 02. 04. 2019 tarihinden başlamak üzere 4 hafta süre ile Prof. Dr. Hilmi Demir tarafından “Kitabu’t Tevhid ve Akaid” okumaları,
Yapılmıştır
 
IV.KURUL VE KOMİSYON ÇALIŞMALARI
1.Bilim Kurulları Tarafından Gerçekleştirilen Çalışmalar
Bilim Kurulları ve İhtisas Komisyonları; alanında uzman bilim insanı, akademisyenleri vakıf bünyesinde buluşturarak, bilimsel toplantı, Konferans, Seminer gibi etkinlikler düzenlenmekte, Ülkemizin temel problemleri ele alınarak çözümü önerileri ile birlikte hazırlanan raporlarlar ilgili kurum, kuruluşlar ve kamuoyu ile paylaşmaktadır.
Türkiye’nin temel sorunları ile ilgi önceki yıllarda yayınlanan Raporlara ilaveten 2019 yılında
 1. Prof. Dr. Hayati Akyol’un başkanlığında Dr. Öğretim Üyesi Necmettin Türinay, Dr. Öğretim üyesi İsmail Cansız, Dr. Öğretim üyesi İbrahim Atabay tarafından kurulan komisyon tarafından “Yeni Bir Eğitim Modeli Önerisi” raporu,
 2. Sayın Cemil Çiçek başkanlığında Prof. Dr. Hayati Akyol, Prof. Dr.Yüksel Tufan, Dr. Necmettin Türinay, Dr. İsmail Cansız, Kerem Altun, Yaşar Boz, Hüseyin Dağlı ve Ömer Gülseren tarafından kurulan komisyon “Türkçe Dil” raporu hazırlanmıştır.
 3. Dr. Necmettin Türinay Başkanlığında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı eski Müsteşarı Nesrin Afşar Çelik koordinatörlüğünde Prof. Dr. Mustafa Aydın, Taceddin Güneş, Zeynep Şen Sayımlar, Temindar Aytekin ve Ercan tarafından kurulan komisyon  “Ülkemizde Ailenin Durumu ve Aile Politikaları” raporu hazırlanmış, bu rapor Ocak 2020 yılında yayınlanmıştır.
2.Yayın Kurulu Çalışmaları
Vakfın kuruluşu “Anadolu Çınar Eğitim Hizmetleri Ltd. Şti” bünyesinde, “Anadolu Ay Yayınları” logosuyla yürütülen yayın faaliyetleri ile milli, manevi, kültürel değerlerimizi gelecek nesillere taşıyacak ve medeniyetimizin yeniden inşasına katkı sunacak kültürel ve bilimsel kaynak eserleri toplumumuza kazandırmaya çalışılmaktadır.
Bu çalışmaları vakfın amaç ve hedeflerini uygun, işletilebilir ve sürdürülebilir politikalar geliştirmek ve izlemek üzere Yönetim kurulu başkan Yardımcısı Kerem Altun’un başkanlığında “Yayın Kurulu” bulunmaktadır. Bu kurul haftalık toplantılarla gerek vakıf yayınları gerekse ticari faaliyetle yayınlanacak eserlerin uygunluğu, niteliği ve yayınlanması, satış ve pazarlama konusunda alınacak önlemleri de izlemektedir.
 
3.Gençlik Kolları Komisyonu
Gençlerimizin eğitimine katkı sunmak amacıyla, ihtiyacı olan öğrencelere imkânları ölçüsünde burs vermekte, yurt imkânı sağlamaktadır.
Gençlerin, kendi aralarında sağlayacakları dayanışma ile yürütecekleri sosyo-kültürel etkinliklerle, toplumsal problemlere duyarlılıklarını arttıracak bir organizasyon olarak yapılandırılan Gençlik kolları biriminde;
Kariyer, kimlik, kişilik ve şahsiyetlerinin oluşumu, sevgi, saygı ve yüksek ideale sahip ahlaklı birer fert olarak yetişmeleri için eğitim-kültür çalışmaları yapılmakta,
Derslerinden arta kalan zamanlarında hayatın içinde tecrübeye dayalı pratik beceri kazanmalarını da sağlamak için Vakfımızın bütün etkinliklerinde aktif bir şekilde görev almaları sağlanmaktadır. Gençlik Kolları tarafından yapılan başlıca faaliyetler;
 1. Mütevelli Üyemiz Osman Arslan gençlerle 02.03.2019 tarihinde ‘’O Birisi Benim ‘’ konulu sohbet,
 2. Diyanet Vakfı KAGEM tarafından organize edilen ve bu yıl 2-5 Mayıs 2019 Tarihleri arasında düzenlenen Kocatepe Gençlik Fuarına Vakfımızın Gençlik Kolları 5. Defa katılarak, kendilerine ayrılan stantta vakıf gençliği olarak yaptıkları çalışmaları sergilemişler ve vakfın tanıtımını yapmışlardır.

 

Ayrıca 02 Mayıs 2019'tarihinde Ayasofya Salonu'nda Doç. Dr. Mehmet Kamil Coşkun Hocanın "Modern Müslüman Öznenin Kendisiyle Savaşı" isimli konferansını,
03 Mayıs 2019'da Süleymaniye Salonu'nda Prof. Dr. Mevlüt Uyanık Hocanın "Gençlerin Kimlik Oluşturmasında Peygamber Efendimizin Rol Model Olarak Alınması" konulu konferansını organize etmişlerdir.
 1. 16 Mart 2019 Tarihinde Büyükşehir belediyesine ait Gençlik parkı içinde bulunan Necip Fazıl Salonunda Çanakkale Şehitlerini anma programı çerçevesinde “Şehitler Ölmez” tiyatro gösterisi ve gecenin anlamı ve önemini anlatan programı gerçekleştirmişlerdir.
 2. Aynı Program 27 Mart 2019 tarihinde “Selçuklu Medeniyet İnşa Topluluğu ve vakfımızın Konya Şubesi ev sahipliğinde Konya Selçuk Üniversitesi tiyatro salonunda öğrencilere gösterimi sağlanmıştır.
 3. Değişik illerden katılan ve Vakfımız Kayseri Şubesinin ev sahipliğinde 30 Temmuz 4 Ağustos 2019 tarihleri arasında Kayseri Talas ilçesinde bulunan vakfımıza ait Kültür Merkezinde Misafir edilerek kamp yapan gençler; Kayseri, Erciyes, Yahyalı, Nevşehir, Ürgüp yöresinde doğa, Tarih ve Kültür Gezisi yapmışlardır,
 4. Vakfımızın gençlik biriminde görev sorumluluk alan gençler 25.06.2019 Tarihinde 2018-2019 Öğretim Yılı Dönem Sonu Yemeği düzenlenmiştir. Yemeğe vakfımızın Genel Müdürü Ali AY, vakıf gençliğinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Adnan YILDIRIM, Danışma Meclisi Başkanı Müvlüt AYHAN ve Emekli Müsteşar Arif KORKMAZ, Vakıf gençliği ile birlikte gençliğin Onursal Başkanı Aydın ŞIK, Gençlik Başkanı Servet ALAN ve Divan üyeleriyle de yemekte yerlerini aldılar. Yemek esnasında Gençliğin dönem içerisinde yaptığı çalışmalar ve gelecek dönem de neler yapılabileceği üzerinde güzel bir sohbet gerçekleştirildi.
 5. 02 Kasım 2019 Cumartesi günü vakıf merkezinde saat 11.00 de Harun Emre Karadağ Gençlerle iletişim ve kişisel gelişim üzerine bir sohbet yaptı.
 6. Kabakçı Konağında gençlik Buluşmaları kapsamında Gençlik kolları tarafından organize edilen ve 06 Kasım 2019 akşamı saat 19.00 da yapılan toplantıya Vakıf Başkanı Hayrullah Başer konuk oldu ve gençlerin sorularını cevapladı,
 7. 16 Kasım 2019 Cumartesi günü saat 11.00 de vakıf merkezinde  Ali Sabit Aksoy tecrübelerini aktardığı gençlerle kahvaltılı bir sohbet yaptı.
 8. 2019-2020 eğitim-öğretim yılında burs almaya hak kazanan öğrenciler 30 Kasım 2019 Cumartesi günü Vakıf Genel Merkezde bir araya geldiler. Hem Vakfın tanıtımı hem de vakıftaki diğer gençlerle tanışma gerçekleşti.
 9. Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı 17.12.2019 tarihinde Kabakçı Konağı’nda yapıldı. Programın ilk bölümünde MEB Daire Başkanı Bekir ŞİRİN tarafından İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif’i anlattı.  İkinci bölümde ise vakfımızın gençleri Mehmet Akif’in Safahat’ından manzum bir hikâye olan “Köse İmam” tiyatro olarak gösterime sunuldu. Ayrıca safahat tan seçilen şiirlerden oluşan oratoryo gösterisi ve devamında ise, Mehmet Akif besteleri Ferhat Sürmeli tarafından çalındı ve seslendirildi.
 10.  Kabakçı konağında yapılan Mehmet Akif Ersoy’u anma programının 27 Aralık Cuma akşamı Vakıf toplantı salonunda tekrarı yapıldı.  
 11. Vakıf gençleri, Çamlıdere ilçesi Osmansin Köyü İlkokul ve Ortaokulu öğrencileri ile 27.12.2019 tarihinde bir “Sıfır Atık” Projesi gerçekleştirdi. Değişik fakültelerden meslek grubundan öğrencilerle 5. 6. 7. 8. sınıf öğrencilerine meslek tanıtımı yaptılar. Atık maddelere duyarlılığı arttırmak değişik materyallerle okula giden gençleri, bütün öğrenciler ve öğretmeler için “Sıfır Atık” projesiyle atık malzemelerden elbise, şapka ve maskelerle defile düzenleyerek her yaş grubundaki çocuklar için eğlenceli ve öğretici tasarımlar yaparak coşkulu anlar yaşatıldı. Atıkların nasıl değerlendireceği gösterildikten sonra vakfımız gençleri çocuklar için pasta sürprizi yaparak onları motive ettiler. Projeye bağlı etkinliklerden sonra gençlerimiz minikler ile oyunlar oynayarak eğlenceli vakitler geçirdi. Vakfımız, okula giderken öncelikle okuldaki gerekli ihtiyaçları gözeterek A4 kâğıdı, kartuş ve kalem yardımında bulundu. Liseye hazırlık içinde bulunan öğrencilerin önceden sayıları belirlenip ders kitabı ve denemeler hediye olarak verildi. Vakfımızın bu desteğinden ötürü Osmansin İlkokul ve Ortaokul müdüriyeti ve öğretmenlerinden bolca teşekkür aldılar.
 12.  Gençlik kollarının önerisi ile “Minik Yürekler Çocuk kulübü” kurulmasına karar verildi.
 13. İki ayda bir yayınlanan süreli “Ayizi Dergisi” düzenli olarak çıkartılmaktadır.

4.Kadın Kolları komisyonu

Yeni nesillerin yetişmesi ve şahsiyetlerinin inşasında önemli bir yeri olan kadınlarımız, Anadolu Kadın Kolları biriminde çalışmalarını yürütmektedirler. Vakfımız gönüllü kadınları bütün faaliyetlerimizde aktif bir şekilde görev almakta ve sosyal, kültürel, maddi, manevi katkıları ile önemli hizmetler yapmaktadırlar.

5.Sosyal faaliyetler Komisyonu
 1. Vakfımıza bağlı Özel Anadolu Erkek Öğrenci Yurdunda 26 Ocak Cumartesi günü “ Geleneksel Anadolu Yurdu Buluşması “gerçekleştirildi. Gazi mahallesinde bulunan Özel Anadolu Yurdunda kalmış öğrenciler “Kardeşlik Yeniden Buluşuyor“ başlığında oluşturulan sloganla bir araya geldiler. Bir arada güzel vakitlerin geçirildiği programa; Sayın Av. Ali Aydın, Ticaret Baş Müşaviri Hayrettin Yücel, Anayasa Mahkemesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Osman Arslan, Müfettiş Murat Erşan, Sosyal Hizmetler Uzmanı Emre Mutluoğlu, İletişim Uzmanı Harun Emre Karadağ ve ismini sayamadığımız çeşitli şehirlerden gelen eski öğrenciler katıldılar. Geleneksel Anadolu Yurdu Buluşması Programı verimli bir fikir etkinliği yapılmıştır. Birlik ve Beraberliğin yeniden hatıralarla canlandırıldığı buluşma günün anısına çekilen toplu fotoğrafla program sona ermiştir.
 2. Vakfımızca düzenlenen Geleneksel Sevgi Toplumu Kış Buluşması 10-13 Ocak 2019 tarihlerinde Ayaş Prestij Termal Otelde yapıldı. Birinci gün katılımcı Vakıf dostlarıyla tanışma programı düzenlendi. İkinci gün Avukat Necati CEYLAN tarafından “İnsan Haklarının Korunmasında STK’ların Rolü” başlıklı bir sunum gerçekleştirildi.
 3. 12.05.2019 tarihinde Ankara Başkent Öğretmen Evinde Geleneksel İftar programı düzenlenmiştir.
 4. 01-09 Eylül 2019 tarhleri arasında İzmir - Çeşme Club Familia Otelde geleneksel 13. “Sevgi Toplumu Yaz Buluşması” etkinliği düzenlenmiştir.
 5. Ramazan ve Kurban Bayramlarında bayramlaşma programı organize edilmiştir.

V. İŞLETME VE İŞTİRAKLERİMİZDE YÜRÜTÜLEN FAALİYETLER

 1. Kayseri ili Talas ilçesinde bulunan vakfa ait bina, “Mehmet Kuzucu kültür Merkezi ve Misafirhanesi İşletmesi” olarak işletme faaliyetleri yanında, Vakfımızın Kayseri Şubesi de bu mekânda konferans, seminer ve kültürel toplantılar ve faaliyetler yapılmaktadır.

 2. Vakfımızın kurucusu olduğu “Anadolu Çınar Bilim Eğitim Danışmanlık Basın Yayın Hizmetleri Ticaret Ltd. Şirketi;
 1. Vakfa ait yurt binası işletmesi ili birlikte kiraya verildiğinden, yurt faaliyeti şirket faaliyetinden çıkmıştır.
 2. Vakfımızın kurucusu olduğu Anadolu Bilim Eğitim Danışmanlık Hizmetleri Yayın ve Ticaret Ltd. Ştl.’nin daha önceki 6 hissesi ile kurucu ortağı olduğu “Yediveren Danışmanlık San. Tic. A.Ş.” nin 6 hissesini daha “Anadolu Eğitim Hizmetleri San.Tic. A.Ş.” den devir almıştır. Ayrıca, Mütevelli Üyemiz Hasan Mutluoğlu da aynı Şirketteki (1) bir hissesini Vakfımıza bağışlamıştır. Yeni alınan devir ve bağış sonucunda Vakfımız Şirketinin Yediveren A.Ş. deki iştirak pay adedi 13 olmuştur.
 3. Vakfın şirketi “Anadolu Ay Yayınları” logosu ile yayıncılık hizmetleri yürütmektedir.

2019 Yılında Medeniyet Serisinden; Prof. Dr. Kaşif Hamdi Okur, İlm-i Hal (12), Prof. Dr. Mustafa Kara Tasavvuf Kültürü (13), Doç. Dr. Mehmet Kalaycı, İmam-Eş’ari ve Eş’arilik (14),

İslâmi ilimler serisinden; Hasan Erden, Dualarımız Nasl Kabul Olur? (15), Prof. Dr. Celal Kırca Hayatın İçinden ve hayatla Birlikte Kur’an-ı Anlama,(16),

Öykü serisinden Kadir Çalışıcı Yollar ve Yıllar (17) kitapları yayınevimize kazandırılmıştır.

 1. İnternet üzerinden dijital yayın yapan “Ana Haber Gazete” ile anlık haber ve yorumlarla, köşe yazılarıyla önemli bir hizmet yerine getirilmektedir.
 2. Vatanını ve milletini seven, yüksek ahlak sahibi, medeniyet değerlerimizi benimseyen, çağı okuyan nesillerin yetiştirilmesi amacıyla “Akademi Yeni Çizgi (AYÇ) Okulları çatısı altında yürütülen eğitime yeni bir model sunma çalışmalarına katkı vermektedir.

VI.SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI İŞBİRLİĞİNDE YÜRÜTÜLEN FAALİYETLER

Vakfımız amaç ve hedefler bakımından ortak ilkelere sahip sivil toplum kuruluşları ile ortak faliyetler yer, imkan ve bilgi paylaşımları yapmaktadır.
 1. Tanışmak, kaynaşmak ve ortak çalışmalar yapmak üzere 13 Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri vakfımızda kahvaltılı toplantı yapılmıştır. Verimli geçen toplantı sonunda her ay bir STK da toplanılmasına, bir sonraki toplantının 24 ŞUBAT 2019 PAZAR günü Saat:10.00’ da AKV’de yapılmasına karar verilmiştir.
 2. Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı, Araştırma ve Kültür Vakfı ve İnfak Vakfı ile oluşturulan Dostluk, Kardeşlik ve Dayanışma Platformu olarak “AFRİN’E YARDIM KÖPRÜSÜ” kampanyası düzenlenmiştir. Bu kampanya ile vakıf hesaplarımıza yatırılan 5 400 TL, un alınmak üzere İnfak vakfı hesabına aktarılmıştır. Kampanya sonunda toplanan Un, gıda, ilaç, giyecek ve çocuklar için ihtiyaç malzemesi yardımlar, Keçiören Belediyesinin tahsis ettiği bir Tır ve Pursaklar Belediyesinin tahsis ettiği bir otobüsle 8-10 Şubat 2019 tarihinde Afrin Bölgesine ulaştırıldı. Vakfımız adına Hüseyin Ayaz ve Gençlik Kollarından yedi öğrenci bu organizasyondaki heyete katılarak yardımların dağıtımında görev almışlardır.
 3. Vakfımız, “Sevgi Dostluk Kardeşlik Platformu” ile Ramazan Ayının ilk günü, 06.05.2019 tarihinde vakfımızın Şanlıurfa Temsilciliğinin organize ettiği iftar programı düzenlendi.  İnfak Vakfı Başkanı Ömer Köse, Araştırma Kültür Vakfından Metin Mahitapoğlu, Vakfımız yönetim kurulu başkanı Hayrullah Başer‘in katıldığı iftara, başta Şanlıurfa olmak üzere bölgenin çok sayıda sivil toplum kuruluşları ve yöneticileri, kanaat önderleri ile katıldı. Toplantıya katılan STK temsilcileri çok faydalı ve yararlı bir buluşma olduğu kanaati ile böyle dayanışma toplantılarının devam etmesi gerektiği temennisinde bulundular.

VII.KURBAN BAĞIŞI

Vakfımıza yapılan 31 Hisse Kurban bağışının 9 hissenin Ankara’da öğrencilere ve ihtiyaç sahiplerine, 19 hissenin infak vakfının idaresinde Moro Müslümanlarına, 2 Hissenin Balkanlardaki Müslümanlar için Edirne’de bulunan Müjdat Kahve’ye, 1 Hissenin de Kayseri kültür merkezinde kalan öğrencilere ikram edilmek üzere gönderilmiştir.

VIII.EĞİTİM BURSLARI
Vakfımızın temel amaçlarından birisi öğrencilere Burs ve eğitim desteği vermektir. Bu amaçla 2019 yılında genel merkez olarak 124 Öğrenciye 146 330,00 Tl, İzmir Şubesi 9 öğrenciye 12 800,00 TL, Konya şubesi 23 öğrenciye 22 400,00 TL, Osmaniye Şubesi 12 öğrenciye 15 250,00 TL; Vakıf olarak Toplam 168 Öğrenciye 196 780,00 TL Burs ödemesi yapılmıştır.
IX.ŞUBE VE TEMSİLCİLİK ÇALIŞMALARI:
Şube ve Temsilciliklerimiz Genel Merkezin kurumsal yapılanmasına uygun olarak bulundukları yerlerde eğitim, kültür, sosyal faaliyet ve etkinlikleri yürütmektedirler.
Değerli Mütevelli Üyelerimizin takdirine saygı ile arz olunur.

 

Hayrullah BAŞER
Yönetim Kurulu Başkanı
 
 
 
Kerem ALTUN                    Şazeli ÇÜĞGEN                 Adnan YILDIRIM
Başkan Yardımcısı            Başkan Yardımcısı            Başkan Yardımcısı
 
 
 
Raif AK                                 Mehmet ÖZTÜRK              Abidin MEMİLİ
Başkan Yardımcısı            Genel Sekreter                   Genel Muhasip
Whatsapp

Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı

© Copyright 2020

İletişim Bilgilerimiz