Ara

Son Eklenenler


01/08/2020

VAKFIMIZ DOSTLARI ONLİNE… Devamı

20/07/2020

VAKFIMIZIN 2019 YILI… Devamı

20/07/2020

VAKFIMIZIN 2020-2023 STRATEJİK… Devamı

19/07/2020

Vakfımız Genel Kurul… Devamı

10/07/2020

Vakfımız Gençleri TRT’de Devamı

BİR ÜSTAD BİR GENÇ PROGRAMININ İKİNCİSİ

27/04/2020

Gençlik Komisyonumuz ikincisini yaptığı "1 Genç 1Üstad" programı ile 20 Nisan Pazartesi akşamı yine evlerimize konuk oldu. Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Hayrullah Başer, Gençlik Onursal Başkanı Aydın Şık tarafından konuk olarak ağırlandı. Gençlerin amcası olan Hayrullah Başer, Aydın Şık'ın ve gençlerin yönelttiği sorulara cevap verdi. 

Saat 21.00'da, @aekb_genclik_ isimli instagram sayfamızda başlayan canlı yayında Hayrullah Başer önce hayatını kısaca bizlere anlatıp ardından içinde bulunduğumuz Covid-19 dönemi, alınan önlemler ve genel süreç hakkında daha önce Anahaber'de yazdığı "Korona Virüs Gerçeği ve Düşündürdükleri" yazısı etrafında bir değerlendirmede bulundu. 

Yine gençlerin merak ettiği bir soru olan şu anki ve gelecekteki sosyo-ekonomik yapı üzerine gelen soruya cevap verirken farklı medeniyetlerin durumlarını, insanlığı ve insanoğlunun aciz oluşunu ifade eden Hayrullah Başer, Batı medeniyetinin geçmişteki ve şimdiki gücünün zulme dayalı ve materyalist bir anlayışla var olduğunu anlatarak bu medeniyetleri bir zulüm fabrikasına benzetti. Buna karşı bizim nasıl ayakta duracağımızı gençlerimize anlatan Başer, medeniyetin inşası ile, maddi manevi değerlerimize sahip çıkarak, saygı ve sevgi çerçevesinde yükseleceğimizi ifade etti.

 

Korona virüsün yeni dünya düzeni, bizim Türkiye olarak kardeş ülkelere ve dünya geneline ümit oluşumuz, bir çıkış oluşumuz ifade edilirken burada eğitim ve din konusuna değinen Başer, ülkemizin Muhammed'ül-Emin olan bireylere, araştıran, sorgulayan, adaleti, birleşmeyi arayan, kardeşliği ve barışı benimseyen, samimiyeti ile kendini ve çevresini gerçekleştiren gençliğin olması gerektiğine değindi.

Yine Batı medeniyetlerinin ben merkezli yaklaşımına karşın bizim medeniyetimizin ve gücümüzün biz dememizle var olduğunu ifade etti. Eğitim sistemindeki, kültürümüzdeki ve dini hayatımızdaki hatalar ve yanlışlar ile yüzleşmeli, bunlarla doğruları tespit ederek planlar yapmalı, güçlü toplum, güçlü devlet ve yeni bir medeniyetin inşasını gerçekleştirmeliyiz dedi. 

İnsanoğlu unutkandır, yarını düşünemez fakat bu konuda güçlü olur, hedefler doğrultusunda dünü ve yarını bugünde birleştirip bir plan programa bağlanırsa insanoğlu unutkanlığını yener. Bu başarıda yardımcı olan şey okumadır, özellikle tarihi okumadır, tarihten ders alıp geleceği tecrübelerle şekillendirmek hem yarınlara ermek hem de bir medeniyetin inşası için önemlidir diyen Hayrullah Başer, yeniden medeniyetin inşası sürecinde vakıf çalışmalarımızdan bahsederek sivil toplum kuruluşlarına ve biz gençlere düşen görevlerden bahsetti. Medeniyet inşasında tecrübeler dahilinde inancımız ve kültürümüz çerçevesinde hareket etmemizi, kendi yaşamıyla da anlattı. 

Medeniyet değerlerinde buluşmak inanç, akide, ibadet ve ahlak noktasında, Kuran ve sünnet çerçevesinde birleşmektir diyerek bizi bu mücadeleye davet eden Hayrullah Başer, hem medeniyet inşasını hem de içinde bulunduğumuz dönemi birleştirerek bizlere tavsiyelerde bulundu. Önce insanlık olarak insanlığın vazgeçemeyeceği din, can güvenliği gibi insanlık değerlerinde buluşmayı önce kendimiz sonra hep birlikte hareket etmemizi, bu virüsten bu şekilde ders almamızı bizlere önerdi.

Aydın Şık'ın izolasyonun aile yapısına katkısını, anne baba ve çocuklar arası ilişkilerin öncesine nazaran daha kuvvetli olduğunu ifade ederek insanlar arası kurulacak gönül bağının nasıl yapılabileceğini sordu. Bunun üzerine Hayrullah Başer her şeyin hayra çevrilebileceği gibi, bu dönemin de en yararlı şekilde değerlendirilmesi gerektiğini ifade edip sosyal medya ve benzeri gibi zamanımızı çalan, samimiyeti ve gönül bağlarıno zayıflatan şeylerin daha farklı kullanım ile hayra çevrilebileceğini ifade etti. Bunlar farklı bakış ve kullanışlar ile hem gelişmemizde hem de medeniyet inşamızda bizi yükseltici olacaktır diyen Hayrullah Başer, yayınımızda her konuğa sorduğumuz ve gençlere de tavsiye niteliğinde olan "20'li yaşlardaki Hayrullah Başer karşınızda olsa ona ne sorardınız, neler söylerdiniz?" sorusuna cevap vererek bizlere örnek hikayeler sundu. 

Hem yaşamı hem de tecrübeleri ile dolu dolu bir yayın yapmamızı sağlayan, zor günlerde bizi yalnız bırakmayan Hayrullah Başer'in kitap önerileri ile canlı yayınımız sonlandı. Bu kitaplardan bazıları, Ali Fuat Başgil-Gençlerle Baş Başa, George Orwel-Hayvan Çiftliği, Ahmet Şerif-Avucunuzdaki Kelebek, vakfımızım medeniyet serisi, Hz Muhammed (sav)'in hayatı ve "Bütün kitaplar tek bir kitabı anlamak için yazıldı" dediğimiz, tek kitabımız olan Kur' an-ı Kerim.

Bu yayınımız da böyle son buldu, haftaya yine aynı saate, en sevdiğiniz koltuğunuzda, sevdiklerinizle beraber yine sizlerde olacağız. Bizi takip etmeyi unutmayın.

Evde kalın, bizimle kalın.

Haber: Ayşe BULUÇ

Fotoğraf Galerisi


Whatsapp

Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı

© Copyright 2020

İletişim Bilgilerimiz