Ara

Son Eklenenler


19/08/2020

BİDEN’İ TEL’İN EDİYOR,… Devamı

01/08/2020

VAKFIMIZ DOSTLARI ONLİNE… Devamı

20/07/2020

VAKFIMIZIN 2020-2023 STRATEJİK… Devamı

18/07/2020

Vakfımız Genel Kurul… Devamı

10/07/2020

Vakfımız Gençleri TRT’de Devamı

HİCRETİN 1442. YILI KUTLU OLSUN

20/08/2020

Bugün, Peygamber efendimizin Mekke’den Medine’ye hicretinin, hicri yılbaşının 1442. yıldönümüdür. Hicret; Müslümanlar ve tüm insanlığa mesajlar sunan tarihî bir olaydır.

Hicret; şirk toplumunun cahiliye karanlığından ırkı, rengi, dili, mensubiyeti ne olursa olsun, insan onuruna, adalet ve merhamete, temel hak ve özgürlüklere, huzur ve güvene dayalı tevhid toplumunu inşa eden aydınlık bir çağın başlangıcıdır.

Hicret; dünyevi her türlü bela, sıkıntı ve zulümden kaçış değil, İslam’ın hayat veren ilkelerini hâkim kılmak uğruna sarsılmaz bir inanç ve sabırla mücadele yolunu seçen muhteşem bir kararlılıktır.

Hicret; hamuru Mekke’de yoğrulan iman abidesi toplulukla, Yesrib’den Medine’ye dönüşen bir medeniyet inşasıdır.

Hicret; Ensar ve Mucir kardeşliği üzerine Medine sözleşmesi ile diğer inanç unsurlarının birlikte yaşama, ahlak, kardeşlik ve dostluğa dayalı sevgi ve güven toplumu oluşturma hareketidir.

İslâm inkılâbının Mekke’den sonra Medine dönemine geçişin başlangıcı bu tarihi hadise hicret; taşıdığı anlam, bugün de Müslümanlar ve insanlığa içinde bulunduğu sorunların çözümü konusunda önemli mesajlar sunmaktadır.

Hicret; Peygamber efendimizin (Allah’ın selamı üzerine olsun) güzel örnekliğinde tedbir, cesaret ve sabırla zorluklarla mücadelenin, Allah’a sonsuz güven ve teslimiyetle ümitsizliğe kapılmadan hayatta kalabilme başarısının yaşanmış canlı örneğidir.  

Bu nedenle, Peygamber efendimizin Mekke’den Medine’ye hicretini bütün yönleriyle tanıyarak, hicretin getirdiği değerlerle hayatımıza ve anlayışlarımıza yön verecek bir gayret göstermemiz gerekmektedir.

Zira Hicreti doğru okumak ve anlamak; dünyayı kuşatan her türlü, kötülük, bela ve musibetlerle mücadelede, bu günü ve geleceği inşa etmede bizlere büyük ufuklar açacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle aziz milletimizin ve İslam âleminin Hicri Yılını tebrik eder, yeni yılın başarı, barış, birlik, kardeşlik, sağlık ve huzurla geçmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.20.08.2020

 

Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı

Hayrullah BAŞER

Başkan

Whatsapp

Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı

© Copyright 2020

İletişim Bilgilerimiz